VIDEO | Petrolul pierde teren în lupta pentru promovare, după o gafă uriașă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 03 martie 2019, ora 16:10,
petrolul-metaloglobus

Petrolul Ploiești a remizat pe teren propriu cu Metaloglobus, scor 1-1, în etapa a 23-a din Liga a 2-a. ‘Lupii galbeni’ au comis mai multe erori în defensivă, iar bucureștenii au jucat foarte curajos.

Claudiu Herea a deschis scorul în minutul 4, după o pasă greșită a fundașului Puşcaş și o gafă a portarului Brînză.

În minutul 11, Robert Moldoveanu a fost faultat în careu, iar Laurențiu Marinescu a transformat penalty-ul pentru Petrolul.

Pe finalul primei reprize, defensiva Petrolului a comis o gafă incredibilă. Sarris a pasat greșit în spate pentru portar, care era ieșit la marginea careului, însă mingea a lovit bara din stânga, apoi Brînză a reținut balonul.

La Liga 2 e mai greu cu fotbalu'. Da' o cruce la vremea ei face minuni! Doamne-ajută!

Publicată de ionuttataru.ro pe Duminică, 3 martie 2019

În minutul 56, ambele echipe au lovit bara transversală. Mai întâi, Petrolul a trimis de două ori în bara în urma unui corner. Pe contraatac, Metaloglobus putea să înscrie, dar Robert Vîlceanu a nimerit transversala.

Petrolul: Brînză (Lungu 46′) – Borţa, Sarris, Cazan, Ţigănaşu – Puşcaş – Marinescu (cpt.), Kozoronis, Malakyan (Şaim Tudor 46′) – Rusu (Arnăutu 65′), R. Moldoveanu. Antrenor: Mugurel Cornăţeanu.

Metaloglobus: Iacob – Costache, Caramalău, Plămadă, Negotei (Niculae 58′) – Lungu, Neagu – Potecea (Tomozei 58′), Herea, Vîlceanu – Herea (cpt.) (Frîncu 90+3′). Antrenor: Laszlo Balint.

În urma acestui rezultat, Petrolul ocupă locul 4, la trei puncte de liderul Sportul Snagov.