VIDEO | Petrolul, la prima victorie în Turcia! Un jucător în probe a debutat cu gol!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 19 iulie 2019, ora 18:28,
petrolul ahal

Petrolul a câștigat primul amical din Turcia! Lupii s-au impus azi cu scorul de 3-1 în partida cu FK Ahal, din Turkmenistan. Echipa ploieșteană a înregistrat două remize și o înfrângere în precedentele trei meciuri de verificare.

Pozo-Venta, fotbalist aflat în probe la Petrolul, a marcat chiar la debut, în minutul 43. A fost golul de 1-1, după ce adversarii reușiseră să înscrie prin Annayev (37).

Petrolul a marcat cu noroc pentru 2-1. Portarul a degajat exact în Walace (59), după un corner. Brazilianul se afla aproape de linia porții, iar mingea a intrat în plasă.

În ultimul minut, Ștefănescu a înscris pentru 3-1, după o pasă de excepție primită de la  Mario Bratu.

Petroliștii mai au de jucat un meci în stagiul din Turcia, duminică, cu gruparea azeră de primă ligă FK Sumquayt, urmând ca, luni, să revină în țară.

FC Petrolul Ploiești – FK Ahal  3-1 (1-1)

Marcatori: Pozo-Venta (43), Walace (59), Ștefănescu (90+1)/Annayev (37).

FC Petrolul: Apostolachi (30 Lungu) – Zaharia, Racu, Sîrghi, Manolache – Fabio Vieira, Meza Colli – Munteanu, Marinescu (cpt), Pozo-Venta – Arnăutu.

Repriza a doua: Lungu (60 Avram) – Bărboianu, Walace, Racu (72 Enache), Ștefanovici (65 Ștefănescu) – Meza Colli (68 Țicu), Fabio Vieira (55 Cracea) – Saim Tudor, Pozo-Venta (65 Bratu), I. Stoica – Compagno.  Antrenor: Flavius Stoican.

FK Ahal: Babayev – Hojovov, Soyunov, Bashimov, Annadurdyyev – Orazov – Beknazarov, Annayev, Saparmammedov – Gurbanov, Soltanov. Au mai jucat: Oveznyradov, Annaorazov – Soyunov, Hamrayev, Hajyev, Abylov, Orazamev, Ylyasov, Kuliyev, Orazmammedov, Gaylyev. Antrenor: Rovshen Meredov.

Sursa: fcpetrolul.ro