VIDEO | Petrolul, la a doua remiză în cantonamentul din Turcia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 13 iulie 2019, ora 18:08,
petrolul amical 2

Petrolul a remizat, 2-2, cu divizionara secundă Menemem Beledyespor în cel de-al doilea meci amical al cantonamentului din Turcia. Pentru ploieșteni au marcat Cătălin Ștefănescu (22) și Ianis Stoica (89).

Turcii au deschis scorul prin Boubacar Diallo (15), cu un șut din interiorul careului.

Ploieștenii au egalat rapid, în minutul 22, prin Ștefănescu, cel care l-a driblat pe portarul Yilmaz, după o pasă primită de la Mario Bratu. .

Adversara Petrolului a înscris din nou după pauză, după un penalty discutabil acordat de arbitrul turc al întâlnirii, și transformat de Vedat Ercin (55).

În ultimul minut de joc, petroliștii au egalat prin Ianis Stoica, după o centrare a lui Marinescu.

Următorul amicat este programat pe 16 iulie, cu iranienii de la Esteghalal FC, locul 3 în ultima ediție de campionat.

}n primul test al cantonamentului din Turcia, Petrolul a remizat 1-1, cu Fatih Karagumruk.

FC Petrolul – Menemen Beledyespor 2-2 (1-1)

Marcatori: Ștefănescu (22), I. Stoica (89)/Diallo (15), Ercin (55, pen.)

FC Petrolul: Avram – Zaharia, Racu, Sârghi (63 Ștefanovici), Țicu – Cioinac (20 Mihăescu), Meza Colli – Munteanu, Bratu, Ștefănescu – Arnăutu. Repriza a doua: Postolachi – Bărboianu, Walace, Sîrghi, Manolache – Mihăescu, Racu (63 Enache) – Saim Tudor, Marinescu, I. Stoica – Arnăutu. Antrenor: Flavius Stoican.

Menemen Beledyespor: Yilmaz – Austine, Bayr, Oguzhan Ay, Yavuz (cpt) – Sonmez, Aydin, Ekin Firat, Bozdilki – Elkatmis, Diallo. Au mai jucat: Erzilmaz – Yalaz, Ercin. Antrenor: Abdullah Ercan.

Sursa: fcpetrolul.ro