VIDEO | Petrolul, în „sferturi”! Calificare en-fanfare pentru „Lupii Galbeni”!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 09 februarie 2021, ora 21:52,
petrolul iasi cupa

Petrolul s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după o victorie entuziasmantă în meciul cu Poli Iaşi! „Lupii” lui Viorel Moldovan i-au făcut lui Andrei Cristea un debut dezastruos în cariera de antrenor.

Petrolul a început meciul cu Poli Iaşi cu speranţe, dar şi cu un unsprezece ideal cu care Viorel Moldovan vrea să atace promovarea în partea a doua a sezonului din Liga 2:

Kitanov – Bărboianu, Lică, Meijers, Ţicu – Nir Lax – M. Constantinescu, R. Moise, Pol Roige, Vajushi – Buhăescu

„Lupii” au deschis scorul prin Romario Moise, jucătorul împrumutat de la Astra în această iarnă.

Valentin Ţicu a înscris pentru 2-0, stabilind rezultatul primei reprize de la Ploieşti. Fundaşul stânga a sărbătorit în stilul lui Mbappe după centrarea trimisă spre bara a doua care a ajuns în plasă după lipsa de reacţie a portarului Brânză.

„Lupii” au tranşat calificarea după pauză, atunci când Buhăescu a marcat pentru 3-0 după o minge lucrată de Romario Moise în careul advers.

Calificată în sferturile de finală ale Cupei României, Petrolul va relua lupta pentru promovare în Liga 2. Metaloglobus Bucureşti va fi primul adversar al „lupilor” la reluarea campionatului.

Petrolul a încheiat prima parte a sezonului pe locul al nouălea în clasamentul din Liga 2.

sursa video: YouTube/Religia Sportului

sursa foto: Facebook FC Petrolul Ploieşti

calificareploiestisferturi de finalaviorel moldovanlupii galbenipoli iasicupa romanieipetrolul