VIDEO | Petrolul a învins FCU 1948 Craiova la limită! Victorii pe linie ale gazdelor în prima etapă din play-out

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 18 martie 2024, ora 22:51,
Petrolul – FCU 1948 Craiova 1-0

Echipa Petrolul Ploieşti a învins FCU 19848 Craiova, pe teren propriu, cu 1-0, în ultimul meci al primei etape din play-out-ul Superligii.

Petrolul s-a impus cu 1-0 în fața celor de la FCU 1948 Craiova

În prima repriză, cele două formaţii nu au avut multe ocazii clare de gol, iar gazdele s-au aflat la conducerea jocului, ratând la lovitura de cap a lui Papp, în minutul 27.

După trei minute Jair a trimis în bară, lovind balonul cu umărul. Acelaşi Jair avea însă să deschidă scorul în minutul 61, cu un voleu din afara careului.

Avea să fie şi unicul gol al întâlnirii, iar Petrolul a reuşit prima victorie, după patru înfrângeri consecutive. Ploieştenii au ajuns la 21 de puncte, ocupând locul 4 în play-out. FCU Craiova este pe locul 7, cu 16 puncte, la doar un punct peste Dinamo şi două peste FC Voluntari.

În celelalte meciuri ale rundei s-au consemnat rezultatele: “U” Cluj-Napoca – FC Botoșani 3-0, Oțelul – Poli Iași 1-0, FC Hermannstadt – Dinamo 3-0 și UTA – FC Voluntari 4-3.

Petrolul – FCU 1948 Craiova 1-0 (0-0)

Marcator: Jair (61)

Petrolul: Zima – Dumitriu, Papp, Garutti, Ţicu – Hanca (88 – Diomande), Seto –Musi (88 – Răducan), Jair, Işfan (75 – Jyry) – Berisha (88 – Irobiso). Antrenor: Florin Stângă

FCU 1948 Craiova: Gurău – Negru, Lekiatas, Lacroix, Mascarenhas (75 – Dragu) – Achim, Dr. Albu (75 – Pop) – Baeten (67 – Sidibe), Bauza, Chiţu (75 – Ibrahimi) – Blănuţă. Antrenor: Nicolo Napoli

Au arbitrat: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu, Vladimir Urzică (rezervă: Andrei Antonie)

Cartonaşe galbene: Garutti (54), Hanca (89) / Lacroix (62)