VIDEO | Petra Kvitova, eliminată în sferturi la Miami

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 27 martie 2019, ora 09:35,
barty-kvitova

Încă o favorită a părăsit turneul de la Miami! Cehoaica Petra Kvitova (locul 2 WTA) a pierdut surprinzător în fața australiencei Ashleigh Barty (11 WTA), scor 6-7 (6), 6-3, 2-6, în faza sferturilor de finală.

Kvitova (29 de ani) câștigase cele patru confruntări anterioare cu Barty (22 de ani).

Partida a fost întreruptă de două ori din cauza unor reprize de ploaie. În setul decisiv, jucătoarea din Cehia a avut probleme mari la serviciu.

Petra Kvitova a avut inițiativa, dar a greșit foarte mult (38 de lovituri câștigătoare, 46 de erori neforțate). Totodată, a doua jucătoare a lumii nu a speculat la maximum oportunitățile de break.

Petra Kvitova poate fi depășită în clasamentul WTA de către Simona Halep, dacă românca va avansa în semifinale la Miami.