Petra Kvitova (locul 6 WTA) s-a calificat în premieră în finala Openului Australiei, după ce a învins-o pe americanca Danielle Rose Collins (35 WTA), scor 7-6 (2), 6-0. Jucătoarea din Cehia nu a pierdut niciun set în acest turneu.

Partida a durat o oră și 36 de minute. Momentul psihologic a fost în primul set, când Collins a avut avantajul unui break. Kvitova și-a arătat experiența în tie-break. În setul secund, americanca a cedat din punct de vedere mental.

Petra Kvitova și-a pierdut o singură dată serviciul și a reușit 30 de lovituri direct câștigătoare, în comparație cu cele 9 ale adversarei. Cehoaica a comis mai multe erori neforțate (raport 27-16.)

Kvitova (28 de ani) are în palmares două titluri de Mare Șlem, ambele la Wimbledon (2011 şi 2014).

Am muncit foarte mult pentru a ajuns în finala unui turneu major. Mă voi simți bine și, orice s-ar întâmpla, rămân foarte mulțumită. Primul set a fost foarte echilibrat, am fost nervoasă, nu am reușit să lovesc la maximum. M-am bucurat când s-a tras acoperișul arenei, îmi plac condițiile indoor.

Cred că Osaka și Pliskova sunt jucătoare foarte bine. Karolina a făcut un meci excelent cu Serena. Ambele jucătoare sunt foarte agresive de pe fundul terenului. Poate că Pliskova servește mai bine. Rămâne de văzut! Nu știu dacă o să mă uit la meci„, a spus Petra la finalul partidei.

În finală la Melbourne, Petra Kvitova o va întâlni pe învingătoarea din partida Karolina Pliskova (Cehia, locul 8 WTA) – Naomi Osaka (Japonia, 4 WTA).