VIDEO | Pentru playoff! Dinamo a învins lejer Chindia!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 04 decembrie 2019, ora 22:29,
dinamo
dinamo

Dinamo se menține cu șanse în lupta pentru playoff după victoria obținută pe teren propriu în meciul cu Chindia, 4-1.

În minutul 15, s-a produs prima fază importantă. Puljic a trimis în plasă, dar golul nu a fost acordat pe motiv de ofsaid.

Dinamo a deschis însă scorul în minutul 32. Sorescu a pătruns în viteză pe bandă, a centrat periculos, iar Pițian a deviat în propria poartă.

Benga a restabilit egalitatea în minutul 43. Fundașul Chindiei a reluat cu capul o minge respinsă greșit de Perovic..

Dinamo a trecut din nou la conducere în minutul 69. Ricardo Grigore a marcat cu capul, din interiorul careului mare.

Chindia n-a mai păstrat speranțe pentru finalul meciului. În minutul 81, Liviu Mihai l-a faultat în careu pe Nistor, iar Perovic a transformat penalty-ul.

Dinamo a marcat și cel de-al patrulea gol în poarta dâmbovițenilor, în minutele de prelungire. Montini a înscris și el în minutul 90+4.

ECHIPELE DE START

Dinamo: Piscitelli – L. Corbu, Puljic, M. Popescu, R. Grigore – De Moura, D. Nistor, I. Filip, Sorescu – R. Moldoveanu, S. Perovic
Rezerve: Straton – Bejan, Mrzljak, Răuță, A. Mihaiu, Montini, D. Popa
Antrenor: Dusan Uhrin Jr.

Chindia: Aioani – C. Dinu, Benga, Pițian, Neciu – V. Rață, D. Novac, L. Mihai, Yameogo – O. Bic, Dumiter
Rezerve: A. Popescu – A. Burlacu, C. Dumitrașcu, A. Dudea, D. Florea, Cherchez, Leca
Antrenor: Viorel Moldovan