VIDEO | Pas spre play-off! Dinamo s-a impus la limită cu Poli Iași

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 29 noiembrie 2019, ora 22:24,
slavko-perovic

Dinamo se apropie de play-off după victoria obținută pe teren propriu în meciul cu Poli Iași (1-0).

Dinamoviștii nu au excelat ca joc, dar și-au îndeplinit obiectivul pentru acest joc.

Prima ocazie a partidei le-a aparținut elevilor lui Mihai Teja. În minutul 14, Loshaj a șutat puternic, dar Piscitelli a reușit să respingă.

Replica dinamoviștilor a venit trei minute mai târziu. Mihai Popescu a trimis cu capul după centrarea lui Nistor, însă Rusu a fost la post.

Dinamo a deschis scorul imediat după pauză. Nistor a mai reușit un assist. Căpitanul dinamovist a așezat minge ape capul lui Perovic, iar sârbul a marcat cel de-al treilea gol pentru câini.

Ieșenii au avut cea mai mare ocazie în minutul 60. Andrei Cristea l-a driblat pe  Piscitelli, dar a intrat în unghi și a trimis paralel cu poarta.

Tot Dinamo a fost mai periculoasă pe final. Sorescu a trimis în bară, în minutul 81, din centrarea lui Moura.

Poli Iași a terminat meciul în inferioritate numerică. Loshaj, mijlocașul dorit de Gigi Becali, a luat al doilea galben după un fault la Răuță.

Echipele de start:

Dinamo: Piscitelli – Ciobotariu, Puljic, Mihai Popescu, Corbu – Mrzljak, Filip – Sorescu, Nistor, Moldoveanu – Perovic
Rezerve: Straton, Grigore, Bejan, Moura, Răuță, Montini, Popa
Antrenor: Dusan Uhrin jr.

Poli Iași: Rusu – Cabral, Breeveld, Frăsinescu, Bădic – Passaglia, Loshaj – Horșia, Albis, Francisc Cristea – Andrei Cristea
Rezerve: Cobrea, Andrei Radu, Hazan, Bălan, Onea, Hațiegan, Bîrnoi
Antrenor: Mihai Teja

Stadion: Dinamo

Arbitri: Iulian Călin – Mircea Orbuleț, Florin Neacșu.