VIDEO | Pas greșit pentru „galactici” în ultimul meci din acest an! Rivala Atletico rămâne în fruntea ierarhiei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 31 decembrie 2020, ora 09:20,
134522571_10152330681324953_500031742959731728_o

Lupta pentru supremația La Liga se pare că este o afacere între cele două rivale din capitala Spaniei, iar formația lui Simeone termină 2020 pe prima poziție, cu două meciuri disputate în minus!

Real Madrid a ratat șansa de a o egala pe Altetico Madrid în clasament, după egalul de pe terenul nou-promovatei, Elche. Băieții lui Zinedine Zidane au deschis scorul în minutul 20 al partidei, grație reușitei croatului Luka Modric.

Avantajul madrilenilor a durat până în minutul 52, atunci când gazdele au primit un penalty, transformat de la punctul cu var de Fidel.

În urma acestui rezultat, Elche a reușit să întrerupă seria de succese a Realului, care avea înainte de acest meci nu mai puțin de șase victorii consecutive în toate competițiile.

De partea cealaltă, Atletico Madrid își continuă parcursul bun din La Liga, formația pregătită de Diego Simeone reușind să își păstreze poziția de lider și după această rundă. „Roș-albii” s-au impus pe teren propriu în fața celor de la Getafe, scor 1-0, la capătul unui meci destul de echilibrat.

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 20 de uruguayanul Luis Suarez, care traversează o formă de zile mari în tricoul madrilenilor.

În urma acestui rezultat, Atletico Madrid încheie acest an pe prima poziție în La Liga, cu 35 de puncte acumulate în 14 meciuri disputate, cu două în minus față de principala urmăritoare, Real Madrid.

„Galacticii” ocupă locul secund, cu 33 de puncte strânse după 16 meciuri jucate în actuala stagiune.