VIDEO | Pas greșit pentru CFR Cluj! Dunărea Călărași, ‘regina’ egalurilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 10 noiembrie 2018, ora 23:12,

CFR Cluj a remizat pe teren propriu cu Dunărea Călărași, scor 0-0, în etapa a 15-a din Liga 1. Ardelenii pot fi egalați de FCSB în fruntea clasamentului.

CFR Cluj a dominat jocul și a ratat mai multe ocazii imense. În minutul 18, Vinicius a trimis cu capul în urma unui corner, dar portarul Straton a respins excelent. (VIDEO)

În minutul 20, Păun a trimis pe lângă poartă din șase metri, după o acțiune bună a lui Culio. (VIDEO)

În debutul reprizei secunde, Dunărea Călărași putea să înscrie. Mediop a primit mingea în centrul careului, nemarcat, dar șutul său a fost blocat la sacrificiu de Cristi Manea. (VIDEO)

În minutul 61, Omrani a ajuns față în față cu portarul, dar Straton s-a opus extraordinar. (VIDEO)

Pe final, a fost asediu la poarta Dunării Călărași. Meciul s-a încheiat după o ratare uriașă a lui George Țucudean, în minutul 90+4. După un corner executat de Deac, golgheterul clujenilor a încercat o foarfecă din 5 metri, însă mingea a trecut peste poartă. (VIDEO)

În minutul 90+5, Alexandru Munteanu (Dunărea Călăraşi) a fost eliminat, după un conflict cu portarul Cătălin Straton.

CFR: Arlauskis – Manea, Vinicius, A. Mureşan, Camora – Djokovic, Culio – Omrani (Urko Vera ’72), Deac, Păun (Mailat ’63) – Ţucudean. Antrenor: Antonio Conceicao.

Călăraşi: Straton – Gligorov, Walace, Dobrosavlevici, Mendy – Cucu (Puşcaş ’64), Bourceanu – Carnat, Clemence (Honciu ’72), Keyta (Munteanu ’81) – Ndiaye. Antrenor: Dan Alexa.

Dan Alexa a fost suspendat și a stat în tribune. Dunărea Călărași are 7 meciuri fără victorie în Liga 1 și 8 remize în 15 etape.

CFR Cluj se menține pe primul loc în clasament, dar campioana en titre poate fi egalată de FCSB dacă roș-albaștrii câștigă derby-ul cu Dinamo, duminică.

egalliga 1cfr cluj0-0dunarea calarasi