VIDEO | Pas greșit la Sfântu Gheorghe! Universitatea a pierdut cu Sepsi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 30 noiembrie 2019, ora 20:34,
sepsi craiova

Universitatea Craiova a fost învinsă în deplasare de Sepsi cu scorul de 1-0.

Universitatea a ratat prima mare ocazie a meciului în minutul 4. Ivan i-a pasat perfect juniorului Nițu, însă acesta a trimis pe lângă poartă, din câțiva metri.

În minutul 8, Sepsi a reușit să deschidă scorul. Ștefan a centrat bine de pe stânga, Tiago n-a putut să devieze, iar Safranko s-a descurcat perfect și a înscris pentru 1-0.

Sepsi era să dea lovitura în minutul 17. Ștefănescu a șutat din interiorul careului, însă Popescu, portarul Craiovei, a respins cu piciorul.

Replica Universității a venit imediat. Cicâldău a vrut să dea golul etapei, dar scărița acestuia a dus mingea pe lângă bara din dreapta.

În minutul 21, oltenii au fost din nou aproape de gol. Mihăilă a șutat spectaculos, în bara transversală.

Craiova a avut din nou ocazia egalării în minutul 37, dar Ivan și Cicâldău n-au găsit drumul spre gol la aceeași fază.

Fotbaliștii lui Victor Pițurcă s-au jucat cu ocaziile și în repriza a doua.

În minutul 64, Zakaric nu a putut să-l învingă pe Niczuly, de la 16 metri. Trei minute mai târziu, Cicâldău a avut ratarea meciului.

Mijlocașul de națională al Craiovei și-a bătut joc de o acțiune splendidă a lui Ivan și a trimis complet aiurea, din poziție ideală.

Sepsi putea înscrie și golul al doilea, însă Bălașa a respins de pe linia porții șutul lui Dimitrov.

ECHIPELE DE START

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Barisic, Diakhite, Fl. Ștefan – Vașvari, Velev – Carnat, I. Fulop, Ștefănescu – Safranko
Rezerve: Fejer – Gal-Andrezly, R. Deaconu, Adebanjo, Salli, Karanovici
Antrenor: Leo Grozavu

Craiova: L. Popescu – Mățel, Bălașa, T. Ferreira, N. Bancu – Qaka, Cicâldău, Ivanov – L. Nițu, A. Ivan, V. Mihăilă
Rezerve: A. Marinescu – Vătăjelu, Acka, Șt. Vlădoiu, A. Mateiu, Zakaric, M. Roman
Antrenor: Victor Pițurcă

Stadion: Municipal
Arbitru: Marcel Bîrsan (București) / Asistenți: Ciprian Danșa (Satu Mare) și Marius Nicoară (Mehedinți)