VIDEO | Pancu e supărat pe arbitraje! „Este o perioadă destul de grea”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 01 noiembrie 2019, ora 19:24,
Daniel Pancu

Antrenorul Rapidului, Daniel Pancu, și-a avertizat jucătorii că victoria este obligatorie în meciul de duminică împotriva ultimei clasate din Liga a 2-a, Sportul Snagov. Pancu este nemulțumit de erorile de arbitraj și susține că echipa lui a avut patru penalty-uri neacordate.

Duminică, de la ora 11:30, Rapid joacă în deplasare cu Sportul Snagov. Giuleștenii ocupă locul 5 în clasament, dar au două meciuri restante față de liderul CS Mioveni.

Publicată de FC Rapid 1923 pe Vineri, 1 noiembrie 2019

Rapidul caută o victorie de trei etape în Liga a 2-a, de la derby-ul cu Petrolul Ploiești (1-0).

Antrenorul giuleștenilor nu se poate baza pe căpitanul Ionuț Voicu, suspendat, și pe Marian Drăghiceanu, accidentat.

În ultimul timp, au fost cel puţin 4 penalty-uri neacordate pentru Rapid, 4 penalty-uri clare ca lumina zilei, care se pot vedea din avion şi de pe Lună, dar nimeni nu vorbeşte despre lucrurile astea. Arbitrii sunt tensionaţi, îi simt şi eu. Dar eu le-am spus că noi nu vrem nimic, doar ce e evident. Şi au fost lucruri mai mult decât evidente. Şi nu vrem nici legea compensaţiei acum.

Este o perioadă destul de grea în viaţa echipei pentru că la un moment dat ajunsesem la un nivel bun de exprimare, transmiteam forţă şi respect în faţa adversarului, însă acum trebuie să o luăm de la început. O să încercăm să ne concentrăm mai mult pe a acumula puncte, pentru că din punct de vedere al relaţiilor de joc şi al aspectului jocului nu cred că se pot face prea multe acum.

Duminică întâlnim Snagovul, o echipă care la începutul campionatului nu putea bate nici măcar o formaţie de Liga a III-a, însă de 4-5 etape şi-a revenit. Sunt foarte bine organizaţi, nu întâmplător nu au pierdut nici cu U Cluj, nici cu Petrolul, cu Mioveni au pierdut în minutul 93, iar cu Farul tot în prelungiri din penalty. Poate pentru prima oară în acest campionat este un joc pe care trebuie să-l câştigăm obligatoriu„, a spus Daniel Pancu la conferința de presă.