VIDEO | Pancu a luat foc după primul eșec al Rapidului! „Toată lumea ne vede Real Madrid”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 02 martie 2019, ora 18:58,
daniel-pancu-rapid

Rapid București a pierdut primul meci oficial din 2019 în Liga a 3-a, 1-3 cu Progresul Spartac. Antrenorul giuleștenilor, Daniel Pancu, a fost furios la final și a acuzat atitudinea nepotrivită a jucătorilor săi.

Progresul a înscris două goluri din penalty. Fundașul rapidist Alex Iacob a fost eliminat în minutul 31. Lucian Goge a reușit golul de onoare pentru Rapid, în minutul 55.

LIVE Rapid TV

Liga 3, Etapa 16, Progresul Spartac VS FC Rapid București#LegendaContinua

Publicată de FC Rapid 1923 pe Sâmbătă, 2 martie 2019

Din păcate, am fost singurul din club care a transmis un mesaj acum două săptămâni. E normal, apare o relaxare când toată lumea ne vede Real Madrid, când oamenii din club de la noi spun că avem echipă peste tot ce e Liga a 3-a, că suntem de Liga a 2-a în față. Când vii din pregătire după 7-8 victorii, dar cu adversari modești, cu mulți jucători noi… ești surprins de agresivitatea unor adversari pentru care ‘jos pălăria’. Le-am spus toată săptămâna că este un meci de luptă, e primul meci, pe o suprafață cu care nu suntem obișnuiți. În a doua repriză, mi-a plăcut atitudinea, modul în care s-au sacrificat, modul în care au alergat până la epuizare.

Pe mine mă ajută mult această înfrângere, pentru că îmi dau seama că văd fotbalul cu alți ochi, realiști. Fără umilință, fără sacrificii, oricât de valoros ai fi, nu poți să bați pe nimeni cu atitudinea din prima repriză. Primim goluri din faze fixe, aici e lipsă clară de agresivitate pozitivă. Încă nu s-a întâmplat nimic! Au venit jucători buni, talentați, dar Rapid e o echipă specială! Absolut specială! Poți să fii și Maradona și poți să nu te acomodezi aici. Și acum o să cunoască și ei, probabil, și partea cealaltă a suporterilor, pentru că de un an și jumătate batem pe toata lumeă… nu știu despre ce e vorba„, a spus Daniel Pancu.

Este prima înfrângere în campionat pentru giuleșteni, care se mențin pe prima poziție a clasamentului din Seria a II-a, cu un avans de 3 puncte față de CS Afumați.