VIDEO | Ovidiu Hațegan, luat la țintă de croați! Incidentul din meciul cu Franța, în Liga Națiunilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 09 septembrie 2020, ora 11:44,
hațegan
hațegan

Franța s-a impus în fața Croației, scor 4-2, la Paris, în Liga Națiunilor. Arbitrul român Ovidiu Hațegan a fost în centrul unei controverse în minutul 76, când a acordat o lovitură de la 11 metri pentru Franța. Fotbaliștii croați au protestat vehement, iar Dejan Lovren a fost la un pas să-l agreseze pe Hațegan.

Fără Mbappe, infectat cu COVID-19, Franța a învins Croația cu ajutorul reușitelor lui Griezmann (43′), Upamecano (65′) și Giroud (77′ – penalty), dar și după autogolul croatului Livakovic (45+1′). Pentru Croatia au marcat Dejan Lovren (16′) si Josip Brekalo (55′).

Faza controversată a meciului s-a produs în minutul 76, când Ovidiu Hațegan a dat penalty francezilor, pentru un henț în careul Croației. Brozovic a atins mingea cu mâna, însă balonul i-a venit din genunchi, de la o distanță foarte mică!

Hategan n-a ezitat și a dat lovitură de la 11 metri. Jucătorii Croației s-au năpustit asupra românului. Lovren și Brozovic au fost avertizați cu cartonaș galben.

Presa franceză a scris că decizia arbitrului român de a acorda penalty a fost exagerată.