VIDEO | Olanda, în finala Ligii Națiunilor, după victoria cu Anglia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 06 iunie 2019, ora 23:28,
olanda
olanda

Naționala Olandei s-a calificat în finala Ligii Națiunilor, după ce a învins Anglia cu 3-1, după prelungiri, la Guimaraes (Portugalia).

Anglia a deschis scorul în minutul 32, după ce Matthijs de Ligt l-a faultat în careu pe Marcus Rashford, iar atacantul a înscris de la 11 metri.

Olanda a egalat în minutul 73. De Ligt și-a luat revanșa și a înscris în urma unui corner.

În prelungiri, englezii nu au mai contat în atac, în timp ce olandezii și-au creat 10 ocazii de gol. Autogolul lui Kyle Walker (97′) și reușita lui Quincy Promes (114′) au asigurat o calificare istorică a batavilor în finala Ligii Națiunilor.

Portugalia – Olanda este finala Ligii Națiunilor, care se va disputa duminică, 9 iunie, la Porto.