LIGA CAMPIONILOR | Messi a marcat din nou! United a fost umilită, iar Leipzig a reușit ”remontada” în fața lui PSG. Rezultatele complete

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 05 noiembrie 2020, ora 01:10,
messi
messi

Liga Campionilor a oferit, din nou, o seară plină de spectacol!

În primele două meciuri, disputate de la 19:55, ambele rezultate au fost surprinzătoare.

Manchester United a fost umilită de Başakşehir, care a obținut prima victorie din istoria clubului în cea mai importantă competiție intercluburi, scor 2-1.

Toate golurile au fost reușite în prima repriză. Demba Ba și Edin Visca au marcat pentru gazde, după ce vedetele lui Solskjaer s-au făcut de râs în apărare.

Martial a redus din diferență, însă golul francezului nu a fost suficient pentru ca ”diavolii roșii” să plece cu vreun punct din Turcia.

Zenit – Lazio s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Italienii porneau favoriți, însă rușii i-au condus până în minutul 82, datorită reușitei lui Erokhin.

Caicedo a egalat pentru oaspeți, iar Lazio a plecat cu un punct din Rusia.

Barcelona a învins la limită Dinamo Kiev, scor 2-1, formație pregătită de legendarul Mircea Lucescu. Catalanii au marcat prin Messi, din penalty, și Pique, care a fost servit de puștiul-minune Ansu Fati.

Răpusă de COVID-19, formația din Ucraina a venit în Spania cu doar 13 jucători. Totuși, chiar și în aceste condiții, oaspeții au marcat pe ”Camp Nou” prin Tsygankov.

Chelsea s-a distrat cu Rennes, scor 3-0. ”Aristocrații” lui Lampard au marcat prin Werner, care a transformat două lovituri de la 11 metri, și ”perla” Abraham.

Dortmund a făcut spectacol în deplasarea din Belgia. Elevii lui Favre au îinvins-o la scor de neprezentare pe Club Brugge, 3-0.

Thorgan Hazard a deschis scorul pentru nemți, iar Haaland a reușit ”dubla” în urma căreia a ajuns la cota 14 în Liga Campionilor, după doar două sezoane.

Juventus s-a impus fără probleme în fața lui Ferencvaros, scor 4-0. Cu Ronaldo pe teren, revenit după ce a fost izolat din cauza COVID-19, ”Bătrâna Doamnă” a marcat prin Morata și Dybala, ambii reușind câte o ”dublă”.

RB Leipzig a câștigat derby-ul serii cu PSG, scor 2-1. Francezii au dominat prima repriză și au deschis scorul prin Di Maria. Argentinianul a ratat ocazia de a majora diferența, după ce a ratat un penalty.

Nkunku, fotbalist crescut chiar de PSG, și Forberg, din lovitură de la 11 metri, au marcat golurile gazdelor.

Sevilla a avut o prestație de zile mari. Andaluzii au fost conduși cu 0-2 de Krasnodar, însă au întors rezultatul în inferioritate numerică!

Suleymanov și Berg au marcat pentru oaspeți în prima repriză. Rakitic a redus din diferență  cu câteva minute înainte de pauză, iar En Nesyri a reușit o ”dublă” care a adus toate cele 3 puncte în tabăra spaniolilor.

Rezultatele serii:

Vezi și VIDEO | Cu gândul la victorie! Antrenamentul oficial al CFR-ului înaintea partidei cu Roma