VIDEO | Novak Djokovici a câștigat turneul de la Abu Dhabi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 29 decembrie 2018, ora 23:07,
djokovici
djokovici

Sârbul Novak Djokovici, liderul clasamentului mondial ATP, a câștigat turneul demonstrativ de la Abu Dhabi, Emiratele Arabe Unite. Djokovici l-a învins în finală pe sud-africanul Kevin Anderson (locul 6 ATP), scor 4-6, 7-5, 7-5.

Partida a durat două ore și 16 minute. Anderson a servit excelent și i-a oferit puține șanse de break lui Djokovici.

În setul decisiv, ‘Nole’ a ratat patru mingi de meci. Kevin Anderson era campionul en titre la Abu Dhabi.

Rafael Nadal și Novak Djokovici au câștigat turneul din Emirate de cele mai multe ori – câte patru trofee de fiecare.

În finala mică a turneului demonstrativ, rusul Karen Hacianov (locul 11 ATP) l-a învins pe austriacul Dominic Thiem (locul 8 ATP), scor 6-3, 4-6, 10-3.

Calendarul oficial ATP a început deja, cu turneele de la Brisbane (Australia), Doha (Qatar) și Pune (India). Primul turneu de Mare Șlem din 2019 este Openul Australiei, în perioada 14-27 ianuarie.

emiratele arabe unitefinalaandersondemonstrativturneuNovak Djokoviciatpdjokoviciabu dhabiKevin Anderson