VIDEO | Noua senzație din tenisul mondial e o sârboaică. Performanță mare la 17 ani

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 29 iulie 2018, ora 18:06,
Olga-Danilovici

Sârboaica Olga Danilovici a câștigat turneul pe zgură de la Moscova, la vârsta de 17 ani. Sportiva clasată pe locul 187 în lume a trecut de rusoaica Anastasia Potapova (locul 204 WTA), scor 7-5, 6-7 (1), 6-4.

Supranumită „finala adolescentelor”, partida din capitala Rusiei a durat două ore şi 20 de minute. Pentru cele două sportive a fost prima finală în circuitul WTA.

Setul decisiv a fost extrem de spectaculos și de tensionat, fiecare dintre jucătoare aflându-se la conducere. Danilovici a avut 2-0 și serviciul, iar Potapova a condus cu 4-3 și a servit.

Rusoaica Anastasia Potapova are tot 17 ani și a câștigat doar un singur titlu ITF în carieră.

Olga Danilovici a devenit prima jucătoare născută după anul 2000 care câştigă un titlu WTA şi, totodată, primul „lucky-loser” care reuşeşte să intre în posesia trofeului, în istoria circuitului profesionist feminin, potrivit site-ului WTA.

Danilovici este, de asemenea, cea mai tânără câştigătoare a unui turneu WTA în ultimii trei ani, după croata Ana Konjuh, care era mai tânără cu 18 zile decât sârboaica atunci când a cucerit titlul la Nottingham, în 2015.

Pentru câștigarea turneului de la Moscova, Olga Danilovici va primi 163.265 de dolari şi 280 de puncte în clasamentul mondial.