VIDEO | Norvegia s-a salvat în minutul 92! Clasamentul grupei F

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 12 octombrie 2019, ora 23:17,
Spania Norvegia

România este pe locul al treilea în grupă, cu trei meciuri înainte de finalul campaniei de calificare la EURO 2020. Tricolorii sunt la un punct în urma Suediei, care a făcut scor în Malta.

În Norvegia, Spania a ratat victoria în prelungiri, după un penalty primit de gazde. Ibericii au condus după un gol înscris de Saul Niguez în minutul 47, dar Norvegia a egalat în minutul 92 dintr-un penalty contestat de oaspeţi. Josh King a marcat golul care ţine în viaţă speranţele nordicilor la calificare.

Cu o victorie, Spania ar fi avut calificarea asigurată după numai şapte meciuri. Norvegia ar fi rămas la patru puncte în urma tricolorilor înaintea partidei de marţi.

În Malta, Suedia s-a impus cu 4-0 şi şi-a păstrat poziţia a doua în clasamentul Grupei F, cu un punct deasupra tricolorilor.

Marţi, România primeşte vizita Norvegiei, iar Suedia rămâne „acasă” pentru confruntarea de foc cu Spania.