VIDEO | Niță a apărat un penalty în Liga Europa! Ce a făcut Sparta Praga

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 16 august 2019, ora 11:19,
florin-nita
florin-nita

Portarul Florin Niță a apărat un penalty în turul trei preliminar din Liga Europa. Cu toate acestea, Sparta Praga a fost eliminată de Trabzonspor.

După 2-2 în Cehia, Sparta Praga avea o misiune complicată în Turcia. Sorloth a deschis scorul pentru gazde în minutul 11.

Hlozek a aprins speranțele cehilor după reușita din minutul 78, iar finalul de meci a fost dramatic.

Mai întâi, Plavsic a fost eliminat de la Sparta Praga. Apoi, în minutul 90+7, Florin Niță a apărat penalty-ul executat de către Nwakaeme.

În minutul 90+8, Trabzonspor a înscris prin Novak, iar meciul s-a încheiat abia în minutul 90+10.

Trabzonspor s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, în timp ce parcursul european al Spartei Praga s-a încheiat.

Portarul Florin Niță (32 de ani) s-a transferat în iarna anului 2018 de la FCSB la Sparta Praga și mai are contract până în 2021.