VIDEO | Neputincioși în Europa League! FC Botoșani, eliminată de a treia clasată din Macedonia de Nord

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 17 septembrie 2020, ora 21:12,
botosani-shkendija

FC Botoșani a pierdut meciul de pe teren propriu cu echipa macedoneană Shkendija, scor 0-1, în turul doi preliminar al Europa League. Formația antrenată de către Marius Croitoru a avut superioritate numerică din minutul 67.

Echipa clasată pe locul trei în campionatul Macedoniei de Nord a deschis scorul în minutul 2, prin Besart Ibraimi.

În minutul 67, Alimi a fost eliminat de la Shkendija. În repriza a doua, FC Botoșani și-a creat opt ocazii de gol, dar nu a reușit să înscrie.

În turul trei preliminar al Europa League, Shkendija va juca împotriva echipei engleze Tottenham Hotspur, care s-a chinuit cu bulgarii de la Lokomotiv Plovdiv. Echipa lui Jose Mourinho s-a impus cu scorul de 2-1, după reușitele lui Kane (80′ – penalty) și Ndombele (85′).