VIDEO | Olanda, calificare dramatică în playoff-ul Ligii Naţiunilor!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 19 noiembrie 2018, ora 22:58,
vandijk
vandijk

Deja retrogradată în Divizia B din următorul sezon al Ligii Naţiunilor, Germania a întâlnit Olanda în ultima partidă din Grupa 1. Într-un meci de al cărui rezultat au fost cei mai interesaţi francezii, Olanda a revenit în ultimele cinci minute după ce nemţii au condus cu 2-0!

Sub privirile lui Ovidiu Haţegan, care a fost din nou trimis la un meci de gală în Europa, nemţii au deschis scorul cu o reuşită de generic a lui Timo Werner. Atacantul lui RB Leipzig a înscris cu o execuţie demnă de jocurile pe consolă.

Până la pauză, Leroy Sane a majorat avantajul Germaniei, iar Franţa, care a stat în ultima rundă a grupei de numai trei echipe, îşi făcea deja planurile pentru playoff.

Finalul a fost însă unul greu de anticipat! Olanda a restabilit egalitatea în ultimele cinci minute de joc. Quincy Promes (’85) şi Virgil Van Dijk (’90) au înscris golurile care califică Portocala Mecanică în playoff-ul Diviziei A din Liga Naţiunilor.

La egalitate de puncte cu Franţa, Olanda s-a calificat de pe primul loc mulţumită rezultatelor directe: victorie cu 2-0 şi înfrângere cu 1-2 la Paris.

Olanda, Elveţia, Portugalia şi Anglia sunt cele patru echipe finaliste ale Diviziei A din Liga Naţiunilor.