VIDEO | Neagu, optimistă înaintea meciului decisiv cu Ungaria. „România nu își permite să nu treacă de grupă”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 04 decembrie 2019, ora 14:27,
cristina-neagu-nationala-de-handbal

România joacă vineri meciul decisiv cu Ungaria pentru calificarea în grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Japonia. După eșecul la limită cu Muntenegru, Cristina Neagu s-a declarat mulțumită de jocul ei și nu concepe ca ‘tricolorele’ să rateze calificarea.

România a condus la pauză cu 12-11. În repriza a doua, ‘tricolorele’ au avut un avantaj de patru goluri (21-17). Muntenegru a revenit incredibil în câteva minute, iar scorul a devenit 24-21. Până la final, România n-a mai reușit să revină pe tabelă, iar Muntenegru s-a impus cu 27-26.

Evident, ar fi fost important să obținem puncte astăzi, dar oricum totul se decidea în ultimul meci din grupă. Vom încerca să ne revenim după acest meci. Avem multe lucruri bune de luat după acest meci. Trebuie să jucăm bine cu Ungaria și să mergem în grupele principale.

A fost un meci echilibrat. Puteam să câștigăm și noi, au fost multe suișuri și coborâșuri. Linia dintre victorie și înfrângere a fost subțire. Muntenegru a câștigat la un singur gol diferență, au și ele probleme.

Sunt mulțumită cu jocul meu până acum. Nu mă așteptam să joc așa de bine după o perioadă lungă de absență.

Creștem cu fiecare meci pe care îl jucăm la acest Campionat Mondial. Vreau să mergem în grupele principale. Cred că, la acest nivel, România nu își permite să nu treacă de această grupă.

Le-am spus colegelor că am luptat bine, am reușit multe lucruri bune și că trebuie să ținem capul sus, pentru că jucăm din ce în ce mai bine. Cel mai important meci pentru noi va fi vineri.

Nu mă gândesc la semifinale, dar vrem să ne clasăm în primele 8-10 echipe. Chiar dacă vom începe cu zero puncte în grupa principală, pentru mine este în regulă. Vom lupta pentru fiecare meci„, a spus Cristina Neagu.

O înfrângere la limită, după un meci bun făcut de noi. Luăm lucrurile pozitive din partida de azi, și ne concentrăm deja pe meciul decisiv de vineri! Hai România! Red Bull #CN8 #redbull #givesyouwings

Publicată de Cristina Neagu pe Miercuri, 4 decembrie 2019

Tot astăzi, Spania a învins Kazahstan cu 43-16, iar Ungaria a trecut de Senegal cu 30-20.

Meciul România – Ungaria se joacă vineri, de la ora 12:00.