VIDEO | Naomi Osaka a detronat-o pe Simona Halep și va deveni noul lider WTA! Finală incredibilă la Australian Open

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 26 ianuarie 2019, ora 13:14,
osaka
osaka

Naomi Osaka s-a impus cu scorul de 7-6 (7-2), 5-7, 6-4 împotriva Petrei Kvitova (6 WTA) și va fi noul lider WTA! Japoneza a câștigat al doilea trofeu Grand Slam consecutiv, după un meci care a durat 2 ore şi 27 de minute.

„Felicitări, Petra! Întotdeauna mi-am dorit să joc împotriva ta. Ai trecut prin atât de multe! Nu mi-aș fi dorit ca acesta să fie primul nostru meci. Știam că evoluez împotriva celor mai bune jucătoare din lume și nu mă așteptam ca lucrurile să fie ușoare.” a declarat Naomi Osaka la finalul meciului.

În primul set, japoneza a avut lovituri mai exacte în tie-break și a câștigat cu 7-2. Ea a revenit în game-ul şapte de la 0-40 și a anulat 5 mingi de break.

În setul secund Naomi Osaka a pierdut 4 game-uri la rând. Ea a terminat setul secund cu o dublă greșeală, iar Kvitova a reușit break-ul.

În setul decisiv, tânăra de 21 de ani a avut nervii mai tari și a câștigat trofeul Australian Open după ce s-a impus cu 6-4.

Meciul de pe Rod Laver Arena a avut o miza uriașă pentru ambele jucătoare. Kvitova putea scrie istoria, asta pentru că nicio altă jucătoare nu a ajuns pe primul loc pentru prima oară atât de târziu în era Open, iar Osaka nu mai prinsese niciodată podiumul, locul 4 fiind cea mai bună clasare pentru ea.