VIDEO | Nadal – Medvedev, finala de la US Open! Premieră pentru jucătorul rus

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 07 septembrie 2019, ora 08:03,
Rafael Nadal – Daniil Medvedev

Ibericul Rafael Nadal (locul 2 ATP) și rusul Daniil Medvedev (5 ATP) vor juca finala de la US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului. Medvedev este marea surpriză a competiției.

Medvedev l-a învins pe bulgarul Grigor Dimitrov (locul 78 ATP), scor 7-6 (5) , 6-4, 6-3.

Partida a durat două ore și 41 de minute. Dimitrov a fost jucătorul mai agresiv (39-22 a fost raportul loviturilor câștigătoare), dar a greșit mai mult (46-40, raportul erorilor neforțate).

La 23 de ani, Daniil Medvedev ajunge în premieră în finala unui turneu de Mare Șlem. Rusul a avut evoluții senzaționale în ultima perioadă, cu trofeu la Cincinnati și finale la Montreal și Washington.

Rafael Nadal l-a învins pe italianul Matteo Berrettini (locul 25 mondial), scor 7-6 (6), 6-4, 6-1.

Partida a durat două ore și 35 de minute și a fost echilibrată în primele două seturi, în care un singur break a făcut diferența.

Nadal a servit excelent și nu i-a oferit nicio șansă de break adversarului pe toată durata meciului.

Cu 31 de lovituri câștigătoare și 18 erori neforțate, Rafa a convins în această confruntare în care pornea ca mare favorit.

Nadal (33 de ani) vizează cel de-al patrulea trofeu la US Open, după succesele din 2010, 2013 şi 2017.

Nadal și Medvedev s-au mai întâlnit o singură dată, în urmă cu mai puțin de o lună, în finala turneului Masters Series de la Montreal. În Canada, spaniolul s-a impus clar cu scorul de 6-3, 6-0.

Meciul Daniil Medvedev – Rafael Nadal se va juca duminică seară, de la ora 22:00, ora României, fiind transmis de Eurosport.