VIDEO | Nadal imperial! Victorie senzațională a ibericului la Turneul Campionilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 13 noiembrie 2019, ora 20:44,
Rafael-Nadal

Rafael Nadal (locul 1 ATP) l-a învins pe Daniil Medvedev (4 ATP), scor 6-7 (3), 6-3, 7-6 (4), în Grupa Andre Agassi de la Turneul Campionilor. La Londra, rusul a condus cu 5-1 în setul decisiv, iar spaniolul a salvat o minge de meci.

Meciul a durat două ore și 49 de minute. În setul decisiv, Nadal a câștigat cinci game-uri la rând.

Liderul mondial ATP a reușit mai puține lovituri câștigătoare (raport 26-41), dar a comis mai puține erori neforțate (raport 27-40).

Rafael Nadal (33 de ani) păstrează şanse de calificare în semifinalele Turneului Campionilor, deși a pierdut primul meci din grupă: 2-6, 4-6 cu germanul Alexander Zverev (locul 7 ATP).

Sincer, am fost foarte norocos. Îmi pare rău pentru Daniil, este o înfrângere grea. A jucat mai bine decât mine în setul decisiv. Este una dintre acele zile în care câștigi la o șansă de 1 la 1000„, a spus Nadal.

Celălalt meci din această grupă este Stefanos Tsitsipas (Grecia, locul 6 ATP) – Alexander Zverev (Germania, 7 ATP), de la ora 22:00.

Rafael Nadal n-a câștigat niciodată Turneul Campionilor, competiție care oferă premii totale în valoare de 9 milioane de dolari.