VIDEO | MP al Braziliei: victorie Hamilton, titlu pentru Mercedes

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 11 noiembrie 2018, ora 22:01,
hamilton
hamilton

Cu titlul mondial în buzunar, Lewis Hamilton s-a impus şi în Marele Premiu al Braziliei. Pilotul britanic a ajuns la 72 de victorii în Formula 1! Victoria de la Interlagos a adus şi constructorului Mercedes cel de-al cincilea titlu mondial consecutiv.

Cel mai important moment al cursei a fost incidentul în care au fost implicaţi Max Verstappen şi Esteban Ocon. Verstappen îl depăşise pe Hamilton şi se putea îndrepta spre cea de-a treia victorie a sezonului. Întârziatul Ocon l-a acroşat însă în momentul în care olandezul de la Red Bull îl depăşise. Hamilton a profitat de moment şi a revenit pe prima poziţie în cursă.

La final, Verstappen i-a cerut socoteală lui Ocon, pe care l-a îmbrâncit în momentul în care l-a întâlnit la boxe.

Verstappen a terminat al doilea şi s-a mulţumit cu titlul de cel mai bun pilot al cursei. Pentru Hamilton, victoria din Brazilia a fost o premieră. Britanicul nu câştigase niciodată o cursă în acelaşi sezon în care îşi asigurase deja titlul de campion.

Ultima cursă a sezonului se va desfăşura în Arabia Saudită, în perioada 23-25 noiembrie.