VIDEO | Montpellier a câștigat Liga Campionilor la handbal masculin

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 28 mai 2018, ora 12:38,
Montpellier
Montpellier

Formația franceză Montpellier a câștigat ediția din acest an a Ligii Campionilor la handbal masculin, după 32-27 în finala cu Nantes. Este cel de-al doilea trofeu din istoria clubului Montpellier, după succesul din 2003.

Nantes a condus doar în primele minute de joc, apoi Montpellier a preluat controlul, fără a se distanța la mai mult de 3-4 goluri. La mijlocul reprizei secunde, cele două echipe au fost la egalitate, 24-24, apoi Montpellier s-a detașat decisiv.

Argentinianul Diego Simonet (Montpellier), autor a șase goluri, a fost desemnat MVP-ul partidei. Tot șase reușite a avut și Ludovic Fabregas.

Lazarov (6 goluri) și Gurbindo (5 goluri) s-au remarcat de la Nantes.

Antrenorul Patrice Canayer și interul stânga Michael Guigou au intrat în istoria clubului Montpellier, fiind singurii supraviețuitori ai echipei din 2003, care a câștigat Liga Campionilor.

În finala mică a Ligii Campionilor EHF, francezii de la PSG au trecut de macedonenii de la Vardar Skopje cu scorul de 29-28.