VIDEO | Momente emoționante la meciul Atalanta – Fiorentina! Davide Astori a fost omagiat

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 03 martie 2019, ora 22:08,
ilicic-astori

La un an de la moartea fundașului italian Davide Astori, Federația Italiană de Fotbal a decis să-l comemoreze pe toate stadioanele din Serie A. Minutul 13 al partidei Atalanta – Fiorentina a reprezentat un moment de emoție maximă pentru jucători și spectatori.

Mijlocașul sloven Josip Ilicic, care s-a transferat de la Fiorentina la Atalanta, a izbucnit în lacrimi.

În minutul 13 al fiecărui meci din Serie A, a fost proiectată imaginea lui Davide Astori pe fiecare stadion, iar crainicul arenei i-a invitat pe suporteri să aplaude cel puțin timp de 13 secunde, în semn de omagiu pentru cel care a purtat tricoul cu numărul 13 al Fiorentinei.

Davide Astori a încetat din viaţă pe 4 martie 2018, la vârsta de 31 de ani. Fundașul a fost găsit fără suflare într-o cameră de hotel din Udine, unde se afla cu Fiorentina pentru un meci din Serie A.

În această seară, Atalanta a învins Fiorentina cu 3-1. Golurile au fost marcate de Ilicic (28′), Gomez (34′) şi Gosens (59′) pentru gazde, respectiv Muriel (3′) pentru oaspeţi.