VIDEO | Moment istoric pentru handbalul românesc! Imaginile bucuriei după victoria la limită cu Ungaria

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 06 decembrie 2019, ora 14:11,
romania-bucurie

România a învins Ungaria în ultimele secunde de joc, scor 28-27, și a obținut calificarea în grupele principale ale Campionatului Mondial din Japonia. ‘Tricolorele’ au fost conduse tot meciul, dar Cristina Neagu a adus victoria după ce a transformat o lovitură de la șapte metri.

După fluierul final, jucătoarele României au dat frâu liber emoțiilor și au sărbătorit ca și cum ar fi câștigat finala competiției.

Cristina Neagu a fost cea mai bună jucătoare a meciului, cu 9 goluri înscrise.

‘Tricolorele’ au început dezastruos și au fost conduse la pauză cu 16-10. Repriza a doua a fost de vis pentru România, câștigând cu 18-11.

O poză cât 1️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ de cuvinte. O partidă trăită la intensitate maximă de milioane de români. Vă mulțumim!Hai, România!??❤️#NationalaDeHandbal #CMJaponia2019 #HandbalulSportNational

Publicată de FRH – Federația Română de Handbal pe Vineri, 6 decembrie 2019

În grupele principale ale Campionatului Mondial, România se va duela cu Rusia, Suedia și Japonia (țara gazdă).

România va porni cu 0 puncte în grupa a doua principală, după înfrângerile cu Spania și Muntenegru, și are o misiune dificilă.

cristina neaguungariavictoriehandbalgrupele principalebucuriecampionatul mondialromaniajaponiacalificare