VIDEO | Mitriţă, de neoprit în MLS! Românul a ajuns la nouă goluri

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 14 septembrie 2019, ora 19:46,
mitrita bucurie

Ignorat de Cosmin Contra la ultima acţiune a echipei naţionale, Alexandru Mitriţă îşi continuă sezonul perfect în MLS. Românul a înscris din nou şi a ajuns la nouă goluri pentru liderul din Conferinţa de Est.

Mitriţă a punctat pentru a doua etapă consecutivă în duelul cu San Jose Earthquakes. Oaspeţii au deschis scorul la New York, însă echipa românului a reuşit să întoarcă rezultatul înainte de pauză. Mitriţă a marcat în minutul 43.

Contra a dat de înţeles că fostul jucător al Craiovei ar putea reveni printre tricolori la următoarea dublă din preliminariile EURO 2020.

„Nu a existat niciodată vreo dispută între mine şi vreun jucător de la echipa naţională, nici măcar cu Mitriţă. Atâta timp cât el nu poate să fie disponibil din punct de vedere fizic cel puţin la primul meci, nu avea rost să-l chemăm din America. La meciurile cu Norvegia şi Insulele Feroe, el poate să fie 100% din punct de vedere fizic” – a declarat selecţionerul la Digi Sport.

Nouă goluri în 27 de meciuri jucate, este bilanţul lui Mitriţă la primul său sezon în Major League Soccer.