VIDEO | Miriuță, învins la debut. Astra s-a impus cu Hermannstadt și urcă pe podium

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 20 octombrie 2018, ora 17:58,
hermannstadt – astra 1

Miriuță a debutat cu înfrângere la Hermannstadt. Sibienii au pierdut, pe teren propriu, cu 2-0 în fața Astrei. Echipa lui Gigi Mulțescu și-a consolidat poziția în zona de playoff, după victoria obținută pe terenul lui Hermannstadt.

Astra a deschis scorul în minutul 60, prin Llullaku. Fotbalistul din Kosovo a transformat fără emoții un penalty pe care l-a obținut Begue. Mijlocașul Astrei a fost faultat în careu de Pamfile.

VEZI FAZA PENALTY-ULUI AICI

Echipa antrenată de Gigi Mulțescu a majorat diferența în minutul 74, din fază fiză. Alibec a executat bine un corner de pe partea dreaptă, iar Erico, venit la bara a doua, a înscris cu capul.

VEZI FAZA GOLULUI AICI

De partea cealaltă, sibienii au avut trei șuturi periculoase pe poarta Astrei, toate parate excepțional de Lazar.

Totuși, la primul meci cu Vasile Miriuță pe bancă, Hermannstadt nu a arătat diferit de echipa care venea după șase meciuri fără victorie.

Jocul cu Astra este cel de-al șaptelea, iar Hermannstadt rămâne pe penultimul loc în Liga I, la egalitate de puncte cu FC Voluntari.

Astra face 20 de puncte și își consolidează poziția în zona de playoff.

FC Hermannstadt – Astra 0-2 (0-0)

Au marcat: Lullaku (60-pen), Erico (74)

FC Hermannstadt: Căbuz – Company, Mijuskovic, Dandea, Pamfile – Antonov, Dâlbea, Curtean – Petrescu, Tsoumou, Nkololo.
Rezerve: Niga, Pîrvulescu, Chalkiadakis, Serediuc, Rusu, Blănaru, I.Stoica
Antrenor: Vasile Miriuță

Astra: Lazar – Belu, Erico, Cestor, Trușescu – Biceanu, Koukou – V. Gheorghe, Begue, Llullaku – Alibec.
Rezerve: Miguel Santos, Moise, Buter, Roșu, Zoua, Bejan, Bahamboula
Antrenor: Gigi Mulțescu