VIDEO | Mircea Lucescu și Turcia au obținut o victorie spectaculoasă în Suedia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 11 septembrie 2018, ora 07:55,
Turcia
Turcia

Echipa națională a Turciei, antrenată de căre Mircea Lucescu, a câștigat meciul din deplasare cu Suedia, scor 3-2, în grupa 2 din Seria B a Ligii Națiunilor.

La Stockholm, Suedia a condus cu 2-0, după reușitele lui Isaac Kiese Thelin (35′) și Viktor Claesson (49′).

Hakan Calhanoglu, vedeta lui AC Milan, a dat semnalul revenirii pentru turci, în minutul 51.

Mircea Lucescu a fost inspirat în minutul 61, când l-a introdus pe teren pe Emre Akbaba în locul lui Mehmet Topal. Mijlocașul lui Galatasaray a înscris două goluri pe final de meci (minutele 88 și 90+2), iar numeroșii fani turci au pornit sărbătoarea în Suedia.

Turcia a avut o posesie net superioară (62%), dar raportul ocaziilor de gol a fost echilibrat (11-9 pentru Suedia).

A fost prima victorie pentru Turcia în Liga Națiunilor, după eșecul din prima rundă cu Rusia, scor 1-2, la Trabzon. Doar trei echipe fac parte din grupa 2, Seria B. Câștigătoarea grupei va promova în primul eșalon valoric.

Mircea Lucescu (73 de ani) antrenează Turcia din luna august a anului trecut.