VIDEO | Milan – Juventus, derby de poveste! De 31 de ani nu s-a mai întâmplat asta!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 08 iulie 2020, ora 01:14,
milan bucurie

Milan a învins Juventus cu 4-2 după ce bianconeri au condus cu 2-0 pe San Siro! Revenirea de senzaţie a gazdelor a fost o premieră în istoria de 212 meciuri a derby-ului italian.

După o primă repriză albă, Juventus a deschis scorul prin Rabiot, cu un şut plasat din marginea careului. Ronaldo a făcut 2-0 în minutul 55, iar meciul părea jucat.

Milan a revenit pentru prima oară în istorie după ce a fost condusă la mai mult de un gol diferenţă într-un derby cu Juventus. „Diavolii” au marcat de trei ori într-un interval de şase minute. Ibrahimovic a redus din diferenţă din penalty, apoi l-a servit pe Kessie pentru golul egalării. Leao l-a învins pe Scszesny cu un şut la colţul scurt, iar Milan conducea cu 3-2 în minutul 68.

Rebic a închis tabela la 4-2 după o greşeală mare a lui Alex Sandro.

Juventus îşi păstrează însă avantajul de şapte puncte faţă de Lazio în fruntea clasamentului. Echipa lui Ştefan Radu a pierdut, 1-2 pe terenul lui Lecce, trupă aflată în lupta pentru evitarea retrogradării.

Juventus nu a mai primit patru goluri de la finala UEFA Champions League din 2017, pierdută în faţa spaniolilor de la Real Madrid.

În campionat, Juventus nu a mai primit patru goluri într-un meci din 2013, iar într-un derby cu AC Milan – din 1989!