VIDEO | Mihai Leu, victorie în Campionatul Național de Viteză în Coastă!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 04 septembrie 2018, ora 11:57,
Mihai Leu
Mihai Leu

Revenit după 10 ani în lumea pilotajului și după ce a învins de 4 ori cancerul, fostul campion mondial la box profesionist, Mihai Leu, 49 de ani, s-a impus în weekend la categoria GT (mașini cu tracțiuni spate) la Cupa Gorjului „Acasă la Brâncuși”, etapa a șasea a CN de Viteză în Coastă.

Este al doilea succes pentru Leu după victoria de la Poiana Brașov din iunie. Leu a fost asaltat de fani pentru autografe pe Transalpina, dar a rezistat cu brio ședințelor foto la foc automat.

La volanul unui spectaculos Ferrari Challenge 458, Mihai Leu s-a clasat totodată pe locul 6 la general și a urcat pe podium la clasa H. Grație punctelor adunate la Rânca, fostul campion național de raliuri din 2003 a urcat pe locul 5 în clasamentul general al sezonului și ocupă poziția secundă la categoria GT cu 143 puncte, cu 17 mai puțin decât liderul Costi Stratnic. Dacă ar ieși în premieră vicecampion național, Leu ar egala performanța tatălui său din urmă cu 40 ani!

Nicolae Leu, tatăl primului campion mondial la box profesionist pentru România a fost campion național la viteză pe circuit, în 1978, și vicecampion la viteză în coastă

„Mă simt foarte bine, mi-a lipsit pilotajul și e o atmosferă frumoasă la curse. După fiecare competiție analizez cu echipa mea ce s-a întâmplat și sigur în 2019 vom fi clasați mai în față. Interesul este crescând, se înscriu tot mai muți piloți, apar mașini mai puternice, iar fanii sunt numeroși”, a spus Mihai Leu după cursa de pe Transalpina.

Ultimele două etape din CN Viteză în Coastă au loc pe 22 septembrie la Câmpulung și pe 13 octombrie la Poiana Brașov.

Nume grele la Craiova Super Rally

În perioada 14-15 septembrie, Mihai Leu va organiza pentru al doilea an consecutiv Craiova Super Rally, competiție inclusă în 2018 în primul campionat național de super rally din istorie. Cei mai buni piloți de raliuri, drift, offroad, karting și viteză în coastă își dau întâlnire în Cetatea Băniei.

Traseul din jurul Pasajului Universității va avea 5,4 kilometri (3 ture x 1,8 kilometri). Nume importante precum Titi Aur (octuplu campion național raliuri), Bogdan Marișca (campionul național en-titre de raliuri), Vali Porcișteanu (ex campion național raliuri) sau Gabriel Onofrei (multiplu campion drift) au confirmat deja prezenta la super show-ul din centrul Craiovei!

„Cu acești piloți de top, sunt convins că va fi o cursă foarte spectaculoasă. La Craiova pe locul unu e fotbalul, inclusiv eu am fost fan și mă uitam la meciurile Craiovei Maxima, dar sperăm ca, alături de handbalul care a crescut în popularitate, automobilismul să devină foarte iubit. Oltenii sunt foarte sufletiști, le place să se implice total și cred că va ieși un eveniment interesant”, a precizat Mihai Leu despre Craiova Super Rally.

bogdan mariscaFerrari Challenge 458gorjgabriel onofreiautotransalpinamihai leuviteza in coastaCraiova Super Rallytiti aur