VIDEO | Mihaela Buzărnescu e în culmea fericirii: ”E ceva extraordinar pentru mine!” Primele declarații

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 06 august 2018, ora 10:14,
buzarnescu
buzarnescu

Mihaela Buzărnescu, 30 de ani, a câștigat primul titlu WTA din carieră, după ce a învins-o categoric, în finala turneului de la San Jose, scor 6-1, 6-0, pe grecoaica Maria Sakkari, 23 de ani, locul 31 WTA.

După cea mai importantă victorie a carierei, Mihaela Buzărnescu a declarat că îi pare rău că nu au fost jucătoare americane în finală, dar în același timp, se bucură că prin succesul obținut, va fi pe afișul viitoarei ediții a competiției californiene:

„Felicitări, Maria, pentru… Unde eşti? Felicitări pentru această săptămână. Eşti atât de tânără şi ai tot viitorul în faţă. Sper că mai pot evolua câţiva ani la acest nivel. În urmă cu doi-trei ani, jucam turnee Futures şi nu credeam că o să pot atinge acest nivel, sper că vom putea juca din nou împreună.

Vreau să vă mulţumesc tuturor pentru că aţi venit să ne urmăriţi, a fost extraordinar că aţi venit să ne încurajaţi şi îmi pare rău că nu a fost o jucătoare americană în finală, dar sunt fericită că o să fiu pe afişul turneului anul viitor, e ceva extraordinar pentru mine”, a declarat Buzărnescu, la festivitatea de premiere.

Buzărnescu va ocupa locul 20 WTA, cel mai bun din carieră, începând de luni. Ea va primi un premiu de 136.695 de dolari şi 470 de puncte WTA, pentru victoria de la San Jose.

buzarnescu maria sakkariBuzarnescu declaratiiwtabuzarnescu a castigat finala de la san josemihaela buzărnescumaria sakkaritenis