VIDEO | Messi, OUT de la Copa America! Brazilia, victorie uriașă în fața Argentinei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 03 iulie 2019, ora 07:46,
Brazil-Copa-hIHL3UIAA1k7S

Brazilia s-a impus în prima semifinală de la Copa America, scor 2-0, împotriva Argentinei.

În fața a 56.000 de spectatori, țara gazdă s-a calificat în marea finală și e cu ochii pe trofeul cu numărul 8 din istoria Braziliei. Gabriel Jesus, atacantul lui Manchester City, și Roberto Firmino, superstarul lui Liverpool, au marcat cele două goluri ale partidei în minutele 19, respectiv 71.

Meciul a fost unul echilibrat, posesia fiind de 50% pentru ambele formații. La capitolul ocazii de gol, Argentina a avut 14 ocazii, însă Brazilia a fost mai eficientă, iar din cele 4 ocazii pe care le-a avut a marcat de două ori.

Alisson Becker, portarul țării gazdă, a făcut, din nou, un meci mare și a ajuns la 9 meciuri consecutive fără gol în toate competițiile.

Astfel, în urma acestui rezultat, Messi a ratat încă o ocazie de a câștiga primul trofeu internațional cu Argentina.

În cealaltă semifinală de mâine, Chile și Peru se vor întâlni pentru ultimul loc în marea finală. Chile a trecut în sferturi de Columbia, iar Peru de Uruguay. Ambele formații s-au calificat după loviturile de departajare de la 11 metri.