VIDEO | Meciul Halep – Kerber de la Openul Australiei, cel mai frumos în 2018

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 01 decembrie 2018, ora 19:25,
Halep-Kerber

Meciul dintre Simona Halep și germanca Angelique Kerber din semifinalele Openului Australiei, scor 6-3, 4-6, 9-7 pentru româncă, a fost desemnat de WTA drept cel mai frumos meci dintr-un turneu de Mare Șlem în 2018.

Partida s-a disputat la 25 ianuarie și a durat două ore și 23 de minute. Simona a debutat în forță pe arena ‘Rod Laver’ și a condus cu 5-0. Halep a avut 3-1 în setul secund, dar Kerber a revenit spectaculos.

În setul decisiv, românca a condus cu 5-3 și a ratat cinci mingi de break, dar s-a impus cu 9-7.

Simona Halep a fost jucătoarea care a dat tonul partidei, fiind mai agresivă. A comis 50 de erori neforțate, dar a reușit 50 de lovituri câștigătoare. Angelique Kerber a avut 33 de lovituri câștigătoare și 34 de erori neforțate.

A fost desemnată partida turneului, între numărul 1 și numărul 2 WTA. Halep reușea prima calificare în finala Openului Australiei, pierdută după un alt meci dramatic – daneza Caroline Wozniacki s-a impus cu 7-6 (2), 3-6, 6-4.