VIDEO | Meci dramatic în grupa României la Europeanul de tineret! Ce au făcut Anglia și Franța

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 18 iunie 2019, ora 23:35,
anglia-franta

Naționala de tineret a Franței a câștigat meciul cu reprezentativa Angliei, scor 2-1, la Campionatul European din Italia și San Marino. Englezii au condus pe tabelă, iar francezii au ratat două lovituri de la 11 metri.

În minutul 25, Franța a primit un penalty, după ce englezul Jake Clarke-Salter a comis henț în careu.

Moussa Dembele a ratat de la 11 metri, remarcându-l pe portarul Henderson.

Phil Foden a deschis scorul pentru Anglia în minutul 54.

În minutul 62, Hamza Choudhury a comis un fault grosolan în careu și a fost eliminat. Dar Franța n-a înscris nici de această dată. Houssem Aouar a ratat de la 11 metri.

Pe final, Franța a reușit să obțină o victorie cât se poate de meritată. Jonathan Ikone a luat o acțiune pe cont propriu în minutul 89.

În minutul 90+5, Aaron Wan-Bissaka și-a dat un autogol bizar, în condițiile în care mingea se îndepărta de poarta englezilor.

Raportul ocaziilor de gol a fost 18-5 pentru Franța, iar cel al șuturilor pe poartă a fost 6-1 pentru ‘Les Bleus’.

În runda a doua din grupa C, România va înfrunta Anglia, iar Franța va juca împotriva Croației. Cel două meciuri se vor disputa vineri, 21 iunie.