VIDEO | Meci de poveste în Cupă! Astra Giurgiu e în sferturi, după ce a fost condusă cu 3-0

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 31 octombrie 2018, ora 21:52,
Astra-Giurgiu

Revenire fabuloasă a Astrei Giurgiu în optimile de finală ale Cupei României! Divizionara secundă Universitatea Cluj a condus cu 3-0 pe teren propriu, dar echipa din Liga 1 s-a impus cu 4-3, după prelungiri.

Fundașul Octavian Abrudan a deschis scorul în minutul 2, în urma unui corner.

Carol Taub a dus scorul la 3-0 pentru ‘U’ Cluj, după reușitele din minutul 5 și minutul 8.

Azdren Llullaku a dat semnalul revenirii pentru Astra, după ce a transformat un penalty în minutul 14.

În minutul 24, Andrei Cordoş a deviat mingea în proprie poartă, iar scorul a devenit 3-2.

Azdren Llullaku a egalat în minutul 76, cu o lovitură de cap.

În minutul 88, Octavian Abrudan a fost eliminat din echipa clujenilor.

În minutul 99, la un corner, Laszlo Sepsi a sărit la cap cu Florin Bejan, iar fundașul ‘șepcilor roșii’ a trimis mingea în proprie poartă.

„U” Cluj: Dur-Bozoancă – Coman, Abrudan, Cordoş, Sepsi – Giurgiu, Florescu (cpt.)(Dumitrescu 36′) – Gavra (Ursu 63′), Goga (Hordouan 98′), Taub – (Berci 78′). Antrenor: Mircea Cojocaru.

Astra: Lazar – Butean (Gheorghe 64′), Bejan, Cestor, Radunovic – Begue (Erico Da Silva 118′), Biceanu, Roşu, Llullaku – Alibec (cpt.), Zoua (Buş 76′). Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

S-au mai calificat în sferturile de finală ale Cupei României echipele Sepsi Sfântu Gheorghe, Universitatea Craiova, FC Hermannstadt, FC Viitorul.