VIDEO | Maşina de goluri! Haaland, încă o dublă pentru Borussia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 01 februarie 2020, ora 18:36,
haaland
haaland

Erling Haaland nu se mai opreşte după transferul în Bundesliga. Norvegianul de 19 ani a înscris încă două goluri pentru Borussia Dortmund, la primul meci ca titular.

După ce a înscris cinci goluri în primele sale două meciuri din Bundesliga, Haaland a fost trimis pentru prima oară în teren din primul minut la meciul cu Union Berling. Norvegianul a reuşit o dublă, iar Borussia Dortmund s-a impus cu 5-1.

Haaland a înscris al doilea şi ultimul gol al echipei sale şi a ajuns la şapte goluri marcate în primele trei meciuri pentru noua echipă.

Practic, norvegianul a înscris 7 goluri în 138 de minute jucate, mai mult de un gol la 20 de minute! Haaland a reuşit performanţa uluitoare de a marca de şapte ori din opt şuturi trimise la poartă.

20 de milioane de euro a plătit Borussia Dortmund pentru a-l transfera pe Erling Haaland de la RB Salzburg.