VIDEO | Manchester United, victorie în primul meci din noul an! „Diavolii roșii” sunt la egalitate de puncte cu liderul Liverpool

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 02 ianuarie 2021, ora 09:30,
manchester
manchester

Formația de pe Old Trafford își continuă seria formidabilă din Premier League, astfel că au ajuns la zece meciuri consecutive fără înfrângere în campionatul intern!

Trupa lui Ole Gunnar Solskjaer are gânduri mari în acest sezon din Anglia, iar acest lucru se vede pe teren. United a câștigat în primul meci disputat în 2021, pe teren propriu, împotriva celor de la Aston Villa, scor 2-1.

Francezul Antony Martial a deschis scorul pentru United aproape de finalul primei reprize,  mai exact în minutul 40 al partidei, din pasa fundașului dreapta Wan Bissaka.

Avantajul gazdelor nu a durat foarte mult timp, astfel că „diavolii roșii” s-au văzut egalați în minutul 58 al meciului, grație reușitei atacantului Bertrand Traore. Scorul final a fost stabilit de la punctul cu var de către portughezul Bruno Fernandes, după un penalty executat fără emoții în minutul 61.

După acest rezultat, Manchester United o egalează pe Liverpool în ierarhie, și au 33 de puncte obținute în 16 meciuri disputate în actualul sezon de Premier League.

Celălalt meci disputat în prima zi a noului an în Anglia a fost cel dintre Everton și West Ham United. Formația lui Carlo Ancelotti a început cu stângul 2021 și a suferit o înfrângere acasă, 0-1.

Singurul gol al partidei a fost marcat de mijlocașul Tomas Soucek în minutul 86 al partidei. În urma acestui rezultat, echipa de pe Goodison Park rămâne pe locul 4 în clasament, la egalitate de puncte cu ocupanta locului 3, Leicester City, ambele cu 29 de puncte strânse în primele 16 etape.