VIDEO | Mamma mia, Rossiya! Țara gazdă face spectacol la Cupa Mondială

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 19 iunie 2018, ora 23:16,
Rusia
Rusia

Rusia este virtual calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale pe care o găzduiește! Naționala antrenată de către Stanislav Cherchesov a învins reprezentativa Egiptului, 3-1, în cea de-a doua serie de meciuri din grupa A.

Ruşii au deschis scorul în minutul 47, graţie unui autogol al căpitanului Egiptului, Ahmed Fathi, care a deviat în propria poartă şutul lui Zobnin.

Este deja al cincilea autogol de la actuala ediţie a Cupei Mondiale. Doar la Cupa Mondială din 1998, din Franţa, au fost mai multe autogoluri, 6.

Denis Cerișev a dublat avantajul ruşilor în minutul 59, după ce a reluat perfect, din opt metri, centrarea lui Mario Fernandes. Mijlocaşul lui Villarreal a ajuns la trei goluri la acest turneul final, după „dubla” din meciul cu Arabia Saudită.

Artem Dziuba a înscris pentru 3-0 în minutul 62, după o acţiune superbă, finalizată cu un şut perfect, de la marginea careului egiptenilor.

În minutul 73, Egiptul a primit un penalty, după ce arbitrul paraguayan Enrique Caceres a apelat la sistemul VAR. Mohamed Salah a transformat lovitura de la 11 metri şi a devenit al treilea jucător egiptean care înscrie la o Cupă Mondială.

Rusia a marcat deja opt goluri la această Cupă Mondială, două reuşite în plus decât a înscris la ultimele două ediţii de Mondial la care a participat (2002 şi 2014).

Egipt: El-Shenawy – Fathi, Gabr, Hegazy, Abdel-Shafi – Hamed, Elneny (Warda 64′) – Salah, Said, Hassan Trezeguet  (Sobhi 68′) – Mohsen (Kahraba 82′). Selecţioner: Hector Cuper.

Rusia: Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignaşevici, Jirkov (Kudriaşov 86′) – Zobnin, Gazinski – Samedov, Golovin, Cerişev (Kuziaiev 74′) – Dziuba (Smolov 79′). Selecţioner: Stanislav Cercesov.

Denis Cerișev a fost desemnat omul meciului. 64.468 de spectatori au asistat la partida de la Sankt Petersburg.