VIDEO | ‘Măcel’ la Munchen! Bayern ‘zdrobește’ Dortmund și urcă pe primul loc

Bayern Munchen a câștigat meciul de pe teren propriu cu Borussia Dortmund, scor 5-0, în etapa a 28-a din Bundesliga. Bavarezii au urcat pe primul loc în clasament după acest ‘Der Klassiker’.

Fundașul Mats Hummels, transferat de la Dortmund, a deschis scorul în minutul 10.

În fața a 75.000 de spectatori pe ‘Allianz Arena’, galben-negrii au părut paralizați. Robert Lewandowski a profitat de o gafă uriașă în apărarea oaspeților și a înscris spectaculos în minutul 17.

Javi Martinez a înscris pentru 3-0 în minutul 41, cu un șut de la marginea careului.

Cu două minute înainte de finalul primei reprize, Serge Gnabry a fructificat centrarea foarte bună a lui Thomas Muller și l-a surprins pe portarul Roman Burki cu o lovitură de cap.

În repriza a doua, Dortmund nu și-a creat nicio ocazie clară de gol. Robert Lewandowski a închis tabela în minutul 89, cu o execuție simplă din fața porții goale.

bayern dortmund

Bayern Munchen are un punct avans față de Borussia Dortmund în clasament și este favorită în lupta la titlu.