VIDEO | Luptă inegală! Viitorul urcă pe locul doi în Liga 1! Două eliminări pentru Sepsi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 25 noiembrie 2019, ora 22:29,
viitorul-sepsi

Viitorul a câștigat meciul de pe teren propriu cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 4-1, în etapa a 17-a din Liga 1. Oaspeții au jucat în dublă inferioritate numerică încă din prima repriză.

La Ovidiu, gazdele au deschis scorul în minutul 4, prin Virgil Ghiță, în urma unui corner.

Safranko a egalat pentru Sepsi în minutul 27, tot în urma unui corner. Viitorul a cerut fault la portar.

Jocul dur al oaspeților, la intimidare, nu a dat rezultatele dorite. Până la pauză, Tincu și Bouhenna au fost eliminați de către arbitrul Sebastian Colțescu.

În repriza a doua, Viitorul a dominat categoric. Raportul ocaziilor de gol a fost 12-0, iar cel al posesiei 80-20%.

Louis Munteanu (52′), Rivaldinho (79′) și Cosmin Matei (86′ – penalty) au adus o victorie importantă pentru echipa lui Gică Hagi.

Viitorul: Căbuz – Mladen, Artean, Ghiţă, de Nooijer (Filip ’68) – Iacob (Matei ’46), Achim, Ciobanu – Houri – Zoua (Munteanu ’18), Rivaldinho. Manager tehnic: Gheorghe Hagi.

Sepsi: Niczuly – Stefan, Diakhite, Bouhenna, Kilyen – Vasvari, Tincu, Velev, Gal (Deaconu ’63) – Safranko (Konongo ’83), Carnat (Adebanjo ’40). Antrenor: Leo Grozavu.

A fost primul meci pentru Leo Grozavu pe banca tehnică a echipei din Sfântu Gheorghe.

Viitorul a urcat pe locul doi în clasamentul Ligii 1, la două puncte de liderul CFR Cluj.