VIDEO | Luptă încinsă pentru titlu! Craiova a urcat pe primul loc în Liga 1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 01 martie 2020, ora 21:29,
craiova
craiova

Universitatea Craiova a câștigat meciul de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș, scor 2-1, în prima etapă din play-off-ul Ligii 1. Echipa din Bănie a egalat-o la puncte pe campioana en titre, CFR Cluj, care va juca luni.

Alexandru Cicâldău a deschis scorul în minutul 3, din penalty. Andrei Ivan a fost faultat în careu.

Oaspeții au replicat rapid și au marcat tot din lovitură de la 11 metri, prin Marius Constantin, în minutul 9. Sergiu Buș a fost faultat în careu.

În minutul 27, Valentin Mihăilă a înscris spectaculos, cu o lovitură de cap din plonjon, după centrarea lui Dan Nistor din banda dreaptă.

În repriza a doua, gazdele au încercat să protejeze avantajul și nu au mai forțat în atac. În minutul 53, Andrei Ivan a ratat o ocazie mare, exasperându-i pe fanii Craiovei.

Fundaşul central Claude Dielna, transferat recent, a debutat la Universitatea Craiova.

În minutul 85, o petardă a fost aruncată de către fanii gazdelor în apropierea arbitrului de tușă Mircea Orbuleţ. Centralul Horaţiu Feşnic a vrut să întrerupă meciul, dar Orbuleţ a spus că nu e nicio problemă şi partida a continuat.

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Acka, Tiago Ferreira (Dielna 46′), Bancu – D. Nistor (Qaka 88′), Cicâldău, Mateiu – A. Ivan (Vătăjelu 70′), Koljic, Mihăilă. Antrenor: Corneliu Papură.

Gaz Metan: Batista – Butean, Larie, M. Constantin, Velisar – Droppa, R. Popa (Dumitru Cardoso 54′), Fofana – Ciocan (Chamed 13′), S. Buş, Ely Fernandes (N. Roşu 76′). Antrenor: Edward Iordănescu.