VIDEO | Ludogoreț, eliminată din Liga Campionilor! Moți a luat ‘roșu’ direct

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 18 iulie 2019, ora 07:44,
ferencvaros-ludogorets-1

Campioana Bulgariei a fost eliminată de campioana Ungariei în turul 1 preliminar din Liga Campionilor. Ludogoreț Razgrad, echipa românilor Cosmin Moți, Claudiu Keșeru și Dragoș Grigore, a pierdut ambele manșe cu Ferencvaros Budapesta.

La Razgrad, Ludogoreț a fost învinsă cu 3-2. Cosmin Moți a fost eliminat în ultimele minute ale partidei, pentru un fault dur.

Claudiu Keșeru a intrat pe teren după pauză, dar nu s-a remarcat decât printr-un cartonaș galben primit spre finalul partidei.

Ferencvaros a condus cu 2-0, după reușitele lui Igor Haratin (17′) şi Michal Skvarka (21′).

Gheorghi Terziev (24′) a redus din diferenţă pentru bulgari. Ludogoreț putea să egaleze până la pauză, dar polonezul Jakub Swierczok a ratat un penalty în minutul 29.

În repriza a doua, Tokmac Nguen (48′) a adus liniștea pentru echipa din Budapesta, iar autogolul lui Marcel Heister (69′) a stabilit scorul final, 2-3.

Fundaşul Dragoş Grigore nu a făcut parte din lotul campioanei Bulgariei.

La Budapesta a fost 2-1 pentru echipa maghiară. Lugodoreț va continua în preliminariile Ligii Europa.

ludogorețclaudiu keseruFerencvarosmoțikeșeruliga campionilordragos grigorecartonas rosucosmin motipreliminarii