VIDEO | Lucescu priveşte partea bună: „Am jucat de la egal la egal cu Juventus!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 21 octombrie 2020, ora 14:00,
lucescu la gent

Dinamo Kiev a rezistat numai o repriză în faţa campioanei Italiei! Lipsa de experienţă i-a trădat pe jucătorii lui Mircea Lucescu. Il Luce crede că greşeala portarului de la primul gol al lui Juventus a fost decisivă în economia întregii partide.

Mircea Lucescu a privit partea pozitivă după debutul cu înfrângere în grupa G din UEFA Champions League: jucătorii săi au jucat de la egal la egal cu starurile lui Juventus. Antrenorul român i-a reproşat însă portarului Buschchan greşeala de la primul gol al italienilor.

Juventus s-a impus cu 2-0 la Kiev după o dublă reuşită de Alvaro Morata.

„Un grup de jucători proveniţi din academie au ajuns la nivelul de a juca cu nişte jucători super valutaţi, de foarte mare valoare, de la egal la egal. Am avut o bună organizare în prima repriză, am blocat perfect. Urma să riscăm, să încercăm să şi câştigăm jocul. Din păcate, în minutul 46 a venit acel gol, a fost relaxare şi o greşeală mare de portar, trebuia să arunce mingea în lateral, dar asta e lipsă de experienţă.

Repriza a doua am demonstrat că putem juca la acest nivel, ultimele minute au fost intense ca joc de atac, puteam să marcăm şi am fi meritat să marcăm un gol” – a declarat Lucescu.

Dinamo Kiev va juca următorul meci din Grupa G miercurea viitoare, în deplasare cu Ferencvaroş, în direct la Digi Sport 3 de la ora 22:00.