VIDEO | Lopetegui nu e mulțumit cu egalul! „Jucătorii s-au sacrificat. Gazonul a fost impracticabil”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 20 februarie 2020, ora 23:35,
lopetegui-sevilla

FC Sevilla a înscris în ultimele minute ale confruntării cu CFR Cluj, din 16-imile de finală ale Europa League, și a obținut un rezultat de egalitate, scor 1-1. Antrenorul echipei spaniole, Julen Lopetegui, s-a declarat dezamăgit de rezultat și a avertizat că meciul de la Sevilla va fi la fel de greu pentru jucătorii săi.

În fața a peste 16.000 de spectatori, niciuna dintre echipe nu a șutat pe spațiul porții în prima repriză. Suprafața de joc precară a dezavantajat echipa mai tehnică, Sevilla.

Ciprian Deac a deschis scorul în minutul 59, din penalty. Marocanul Youssef En Nesyri a egalat în minutul 82.

Am o evaluare pozitivă din multe puncte de vedere. Nu pentru rezultatul de egalitate, întrucât consider că meritam să câștigăm. A fost un scenariu complex, diferit, în care gazonul a fost impracticabil. Foarte, foarte prost! Erau unele zone în care nu puteai să legi două pase.

Echipa a depus mult efort. Nu le-am oferit multe șanse adversarilor, cred că am interpretat jocul bine. Păcat că a fost acordat acel penalty. Din fericire, am reușit să egalăm și cred că puteam să câștigăm meciul.

Jucătorii s-au sacrificat, s-au ajutat unul pe celălalt, sunt mulțumit. Echipa s-a adaptat realității din teren și contextului. Au fost mai buni decât adversarii la toate capitolele.

Trebuie să jucăm foarte bine pe Sanchez-Pizjuan, peste o săptămână. Va fi, de asemenea, un meci greu. Trebuie să ne pregătim. Echipa a arătat mult caracter astăzi, este un mare plus„, a spus Julen Lopetegui la finalul partidei.